İddaa vergi kesintisi

Bilindiği üzere; Türkiye sınırları içerisinde yasal olarak şans oyunları oynama ve oynatma yetkisi belli başlı devlet kurumlarındadır. Bunların başında Milli Piyango İdaresi gelmektedir. Bazı özel internet siteleri de Milli Piyango İdaresi adına almış olduğu bu yetkiyi Milli Piyango İdaresinin oyunlarını kendi internet sitelerinde oynatarak kullanır.

Bununla birlikte İddaa gibi şans oyunlarından kazanılan tutarlar vergiye tabidir.

Bunun için belli bir tutar vardır ve bu tutar her yıl güncellenmektedir. Ancak bundan önce şans oyunlarından kazanılan vergiler neye göre vergilendirmeye tabi tutulur. Gelin ondan bahsedelim.

İddaa vergi kesintisi neye göre yapılır?

İddaa vergi kesintisi, veraset ve intikal vergisi düzenlemelerine göre yapılmaktadır. Bu verginin konusu ise bedelsiz bir şekilde yapılan mal veya para transferleri ile kendisine miras kalan kişinin ödediği vergi türüdür.

Veraset vergisi, adından da anlaşılacağı üzere miras ile ilgili ödenen bir vergidir. Dolayısıyla bu verginin şans oyunları ve İddaa vergi kesintisi ile bir ilgisi yoktur.

İddaa vergi kesintisi; veraset ve intikal vergisinin intikal kısmını ilgilendire konudur. İntikal vergisi ise bir şekilde kendisine tamamen bedelsiz bir şekilde mal ya da para verilen kişinin ödemesi gereken bir vergi türüdür.

İntikal vergisinin konusu; genellikle bir kişinin henüz sağ iken yakınlarına ya da herhangi başka bir kişi veya kuruma yapmış olduğu bağış veya hibe tarzındaki menkul ya da gayrimenkul kıymetler. Bunların belli bir miktara kadar olanı vergiden muaf. Ancak bu miktar düşük. 2021 yılı için bu tutar Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından 7.703 TL olarak belirlenmiş durumda.

Burada hiçbir şart ve bedel gözetmeden bir yerden bağış almış gibi değerlendirilen şans oyunlarından kazanılan miktar da işte bu intikal vergisi kapsamına dahil oluyor. Dolayısıyla bir şans oyunundan alınacak vergi intikal vergisi.

Yani, İddaa vergi kesintisi 2021 yılı için işte yukarıda belirttiğimiz bu istisna tutarı kadar.

Yani, İddaa ya da benzeri bir şans oyunundan 2021 yılı için 7.703 TL üzerinde bir kazanç elde ettiyseniz bu kazancınız vergiye tabi bir kazanç olacaktır.

İddaa vergi kesintisi kaçınılabilecek bir şey mi?

İddaa vergi kesintisi aslına bakılırsa istisna tutarın altında kuponlar oynanarak kaçınılabilecek bir şey. Bu nedenle yapacağınız kuponlarda eğer bu miktarda bir vergi ödemek istemiyorsanız 7.703 TL miktardan daha düşük kazanç sağlayacak şekilde oynamaya gayret edin. Ayrıca, İddaa gibi şans oyunlarından kazandığınız miktar için ödeyeceğiniz intikal vergisi, kazancınızın %20’si olarak uygulanmaktadır.

2021-04-06T11:37:59+03:00
Novaworlds