İddaa Simülasyon

İddaa tarzı oyunlar için doğru tahmini yapma noktasında herkes farklı taktikler geliştiriyor. Bu taktiklerden en sonuncusu ve en çok ilgi çekenlerden bir tanesi de İddaa simülasyon ile İddaa tahmini yapma yöntemi.

İddaa simülasyonu, İddaa oranlarını belirleyen şirketlerin oran belirlemek için kullanmış olduğu matematiksel tahmin yöntemlerini kullanarak bir simülasyon oluşturması temeline dayanmaktadır. Bu şekilde oluşturulan bir bilgisayar programına göre ekipler arasında oynanacak maç simüle edilir.

İddaa simülasyonu nasıl çalışır?

İddaa simülasyonu için elbette tek bir yöntem yoktur. Simülasyonu yapan kişilerin hangi yöntemleri kullanarak bu simülasyonu yapmış olduklarına göre yöntemde farklılıklar görülebilir.

Bu farklılıklar içinse İddaa için oran belirleyen şirketlerin oranları ne belirlemek için kullandıkları matematiksel ve istatiksel yöntemler çoğunlukla en doğru yöntemlerdir. Nitekim, İddaa simülasyon programı olarak kullanılan programda her faktöre ayrı bir ağırlık verilir.

Bu faktörlerden bazılarını şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Maçın gün ve saatinde oynanacağı yerdeki hava durumu
 • Maç kadrosundaki isimler
  • Her birine farklı bir ağırlık verilir. Örneğin, güçlü bir oyuncunun maça katkısı diğerlerine göre daha fazla olacaktır. Güçlü
   bir oyuncu bir aksilik sonucu oynayamayacak ve yerine zayıf bir oyuncu oynayacaksa onun ağırlığı da maç simülasyonuna o şekilde yansıtılır.
 • Galibiyet prim oranları
 • Takımların ligdeki pozisyonları
 • Takım içi dengeler
 • Yönetimle ilişkiler

Bu ve buna benzer çok farklı etmenler ele alınarak maç simülasyonu oluşturulur. Maç için oluşturulan bu simülasyonda bu etmenler, en güncel haliyle ele alınır.

Örneğin; maç başlamadan 5 gün önce bir maçı simülasyonda oynatırsanız o maçın maç başlamadan 2 gün önce oynatacağınız simülasyonda değişen şartlarla farklı sonuçlar verebileceğini göreceksiniz. Bunun sebebi, simülasyonun kendini güncel takım ve maç bilgilerine göre ayarlayarak ona göre sonuç vermesidir.

İddaa simülasyonuna getirilen eleştiriler

İddaa oyununa dair yapılan simülasyon programlarının bazıları kendileri nezdinde çok iddialıdırlar. Bu kadar çok iddialı olmaları en büyük eleştiri konusudur. Zira her bir maç için belli kazanma oranları simülasyona konulabilir. Ancak bu simülasyon mücadelelerinin her seferinde doğru sonucu bulması ne yazık ki söz konusu olamaz.

Ancak çok yüksek oranla simülasyonun doğru sonuca yakınsadığı durumlar olmaktadır. İddaa simülasyonlarına getirilen eleştirilerden biri de bu simülasyonlardaki etmenlerin zaten İddaa oranları takip edilerek de çıkarılabileceğidir.

Her ne olursa olsun simülasyonlar ile maç takibi her seferinde simülasyonun hazırlanma şekline bağlı olarak farklı sonuçların elde edilebileceği ve buradan elde edilen sonuçlar ile tam bir İddaa tahmini yapmanın mümkün olmayacağı konularında eleştirilmektedir.

İddaa simülasyonları ile kazanmanın yöntemi için yapılan bu eleştirilen bize de makul gözükmektedir. Dolayısıyla bu eleştiriler eğer bu konuda yapılmış en iyi simülasyon ile İddaa oynamayacaksanız dikkate almanız gereken eleştirilerdir.

2021-04-06T11:56:22+03:00
Novaworlds