İddaa Handikap 0

İddaa’da pek çok farklı oyun türleri bulunmaktadır. Bu oyun türlerinin her birini oynayarak farklı şekillerde kazanma şansınız mevcuttur. Dolayısıyla farklı oyun türleri, farklı kazanma şekilleri anlamına da bir yandan gelmektedir.

İddaa oyun çeşitleri arasında yer alan oyunlardan biri de handikap oyunlarıdır. İddaa’nın en çok oynanan müsabakaları olan futbol ve basketboldaki handikaplar birbirinden farklıdır. Handikap, futbol için seçimlik iken basketbol için her maçta zorunludur.

Öncelikle futbol ve basketbol handikapları arasındaki farktan bahsettikten sonra son dönemde İddaa severler tarafından merak edilen handikap 0 nedir sorusuna cevap arayacağız.

İddaa handikap nedir?

İddaa oyunları için handikap, bir müsabaka için o maçta bir takımın diğerine karşı farklı üstünlükle müsabakayı kazanması olarak tabir edilebilir. Şu şekilde örneklendirirsek sanırız daha net bir şeyler canlanacaktır.

Örneğin; bir futbol maçı için iki takım karşı karşıya gelsin. Bu maça handikaplı oynamak demek, maçın favorisi olan takımın (bu ev sahibi de olabilir misafir ekip de burada favori derken ganyanı daha düşük olan takım kastedilir) diğer takımı 1 ya da daha çok farkla mağlup etmesidir.

Basketbol için de handikabın benzer anlamı vardır. Bir basketbol maçında favori takımın diğerini handikap oranında belirlenen farkın üstünde mağlup etmesidir.

Futbol ve basketbol handikapları arasındaki fark

Futbol ve basketboldaki handikap oyunları birbirinden farklıdır. Bunun en bariz noktası futbol ve basketboldaki handikap oyunlarının birinin seçimlik iken diğerinin her maç için zorunlu olmasıdır.

Evet, basketbolda her maç handikap zorunludur. Bu zorunluluğu şu şekilde ortaya koyabiliriz. Basketbol müsabakaları nevi gereği iki takım arasında daha çok fark açılarak sonuçlanmaya müsait müsabakalardır. Dolayısıyla basketbol müsabakaları için maçın favorisi olan takımın diğer takımı belli bir farkın üzerinde yenmesi halinde o maçı, maçın favorisi kazanmış sayılacaktır.

Bu şu demektir. Örneğin; Galatasaray ile Karşıyaka spor kulüpleri bir basketbol maçında karşı karşıya gelmiş olsun. Bu maçın favorisinin Galatasaray olduğu varsayımı altında İddaa bültenlerinde Galatasaray’a handikap 5,5 verildiğini düşünelim. Bu haliyle Galatasaray’ın oynadığınız kuponda bu maçı kazanması için Karşıyaka’yı en az 6 farkla mağlup etmesi gerekir. Burada belirlenen handikaplar buçuklu bir şekilde belirlenir ki beraberlik ihtimali ortadan kalkmış olsun.

Handikap 0 nedir?

Handikap 0 kavramı ise sadece futboldaki handikap oyunu ile ilgili bir kavramdır.

Futbolda handikap oyunları farklı çeşitlerde oynanır. Bu oyunlar; handikap 0, handikap 1 ve handikap 2 oyunlarıdır.

Handikap 0 dediğimiz oyunda maçın favorisi olan ekip diğer ekibi en az 1 farkla yenmek zorundadır. Zaten bir ekibin diğerini yenmesi için en az 1 fark atması gerekir ki yenmiş olsun. Dolayısıyla handikap 0, bir yerde o maçın favorisi maçı kazanır anlamına da gelmektedir.

Handikap 1 dediğimizdeyse maçın favorisi rakibini en az 2 farkla yenmelidir. Favori ekip ile rakibi arasındaki skor farkı en az 2 olursa o maç için handikap 1 oynayanlar kazanmış olur.

Handikap 2 ise tahmin edebileceğiniz gibi maçın favorisi ile rakibi arasındaki farkın en az 3 olması anlamına gelir.

Bir maça handikap oynayabilmek için maç kuponunda handikap seçeneğini işaretlemiş olmalısınız. Handikap seçeneği işaretlenmeden oynanan müsabakalarda handikabın normal oyuna göre daha yüksek olan oranlarını kazanamayacaksınız.

2021-04-06T11:33:01+03:00
Novaworlds